موفقیت، اتفاقی نیست

موفقیت، اتفاقی نیست

20 فروردين 98 0 نظر

رازهای رسیدن به موفقیت

نوع نگاه هر کس از واژه موفقیت متفاوت است، اما در یک تعریف کلی موفقیت عبارت است از داشتن اطمینان خاطر و آرامش در جهت دستیابی به اهداف مد نظر.

تعریف موفقیت

نوع نگاه هر کس از واژه موفقیت متفاوت است، اما در یک تعریف کلی موفقیت عبارت است از داشتن اطمینان خاطر و آرامش در جهت دستیابی به اهداف مد نظر. از نگاه اغلب انسان‌ها، کسی که در درون خود احساس رضایت داشته و به آرزوهای خود رسیده، فرد موفق لقب می‌گیرد.

موفق شدن پیامدهای مثبت زیادی نظیر کسب احترام، رفاه نسبی در زندگی، عزت نفس، رهایی از نگرانی و شکست را با خود به همراه دارد. هدف اصلی و اساسی برای هر فرد در زندگی، دستیابی به کامیابی و موفقیت است. هر انسانی به دنبال رسیدن به توفیق، اعتلای مادی و معنوی در زندگی می باشد. برای رسیدن به اهداف اعم از کوچک و بزرگ تلاش و کوشش مستمر، مؤثر و تاثیر گذار است.

نتیجه این اقدامات فرد را به توفیق می‌رساند. نگاه هر فرد نسبت به زندگی، در موفق شدن او تاثیر بسزایی دارد. جمع کثیری از مردم نمی‌دانند که در زندگی چه انتظاراتی دارند و در واقع به دنبال چه چیزی هستند. چنین افرادی در شناخت ارزش ها خود نیز ناتوان بوده و اگر در وهله‌ای از زندگی به توفیقی دست پیدا کنند، این موفق شدن به صورت تصادفی حادث شده است.

 موفقیت در هر زمینه‌ای مستلزم تاب آوردن در برابر سختی‌ها و رنج‌های بسیاری می‌باشد، که باید بهای آن را برای رسیدن به اهداف مورد نظر پرداخت کرد. به بیان دیگر، کسی که مقاومت و شکیبایی بیشتری انجام داده، در این مسیر پر فراز و نشیب به پیروزی و توفیق دست پیدا می‌کند. بر همین اساس موفق شدن به معنای اراده کردن آن چیزی است که به دست آورده می‌شود.

برای موفق شدن، شناخت و بهره بردن از استعدادها از اصول اساسی در این زمینه به شمار می‌رود. فراگیری راه‌های بهره‌مندی از استعدادها، علاوه بر موفق شدن، آرامش درون و رضایت خاطر را با خود به همراه دارد.

رازهای رسیدن به موفقیت

رازهای رسیدن به موفقیت

مدیریت و شناخت خود، از اصلی‌ترین و مهم‌ترین رموز موفقیت در زندگی اجتماعی و فردی به شمار می‌رود. منشأ موفق شدن در درون هر فرد نمود پیدا می‌کند. شخص موفق، کنترل و مدیریت تمام امور را به دست گرفته و استفاده مفید را از آن می‌برد.

همچنین شخص موفق در مواجهه با شکست ها، پا پس نمی‌کشد و با متوسل شدن به بهانه‌های غیر منطقی و نامعقول شکست خود را تفسیر و توجیه نمی‌کند. یکی دیگر از رازهای مهم موفق شدن، خودباوری و علاقه می‌باشد. اساسی‌ترین صفت برای تحقق هر کاری، علاقه و انگیزه برای انجام آن کار است. علاقه و اشتیاق باید در بطن وجود انسان وجود داشته باشد تا به عنوان نیرویی محرک، امکان پیشرفت انسان را فراهم سازد. خودباوری برای رشد و ارتقاء شخصیت فرد نقش بسزایی را ایفا می‌کند. برخورداری از روحیه خودباوری علاوه بر ایجاد اعتماد به نفس، اراده انسان را در رسیدن به اهداف تقویت و قوی می‌سازد.

حرکت، تلاش و پشتکار نیز یکی از اصول تاثیرگذار در رسیدن به موفقیت محسوب می‌گردد. مناسب‌ترین نردبان برای ترقی و پیشرفت انسان، پشتکار می‌باشد. فرد دارای پشتکار و فعال در مواجهه با ناملایمات‌ها و سختی‌ها دچار خستگی و فرسودگی نمی‌گردد. در چنین شرایطی انسان موفق با تکیه بر امید و بردباری سختی‌های مسیر را تاب می‌آورد و برای رسیدن به هدف، گام‌های خود را محکم تر و استوارتر بر می‌دارد.

در جاده موفقیت باید پیوسته تلاش و کوشش به خرج داد و در انتظار معجزه و شانس نباید ماند. دستیابی به اهداف بلند و بزرگ، هنگامی که در عمل نمود بارز پیدا کند، کامیابی و توفیق را برای انسان به ارمغان می‌آورد. بنابراین تلاش مستمر انسان با درصد رسیدن به موفق شدن رابطه تنگاتنگی دارد.

هدف‌مندی نیز یکی از راه‌های دستیابی به توفیق محسوب می‌شود. اگر فرد در تمام ابعاد زندگی برنامه ریزی و هدف‌مندی داشته باشد و تمام وجود خود را برای آن متمرکز کند، زندگی شیرین و لذت‌بخشی را برای خود به همراه خواهد آورد. هدف مندی باعث شکوفایی استعدادهای نهفته در وجود فرد می‌شود.

از دیگر رموز مهم در رسیدن به موفقیت می‌توان به تمرکز اندیشه، نظم و برنامهریزی، تغییر سبک زندگی، ایجاد تعادل و توازن در زندگی، نترسیدن از شکست‌ها، وقت گذراندن با افراد موفق، داشتن نگرش مثبت و عزم راسخ، اشاره کرد.      

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh