استقلال مالی تولدی دوباره

استقلال مالی تولدی دوباره

10 دی 98 0 نظر

استقلال مالی تولدی دوباره

استقلال مالی مرحله ای است که در زنگی همه باید رخ دهد. وقتی جوانان به سن 18 سالگی می رسند، دیگر خودشان باید مسئول خرج و مخرج خودشان باشند. 

استقلال مالی:

استقلال مالی اگر اولین کلمه ای باشد که در ذهن شما شکل می گیرد باشد، چه چیزی به ذهن شما خطور می کند؟ شاید اکثر شما اولین کلمه ای که ذهن شما می رسد، خانه و منزل، ماشین، ازدواج و ... باشد، ولی قطعاً استقلال مالی می تواند برای شما یک تولد دوباره باشد. تا زمانی که بچه ها به لحاظ مالی با والدین خود زندگی می کنند و به آن ها وابسته هستند، هیچ نوع استقلالی ندارند و استقلال مالی هم یکی از آن هاست. ولی روش یک زندگی سالم این است که از زمانی که مخارج بچه ها زیاد می شود، این بچه ها هستند که باید یاد بگیرند چطوری از پس مخارج خود برآیند.

استقلال مالی شاید در کشور ما دارای معایبی باشد. به خاطر این که هنوز خیلی از جوان ها را مشاهده می کنیم که شاید حتی تا چهل سالگی همراه پدر و مادر خود زندگی می کنند و به لحاظ علم روانشناسی یک اشتباه بزرگ است. البته منکر وجود مشکلات اقتصادی در کشور نیستیم و این که این روزها خریدن منزل تبدیل به یک آرزوی بزرگ برای اکثر اقشار جامعه شده است. بنابراین نمی توانیم چشم بر مشکلات اقتصادی کشور ببندیم. بدون شک، مشکلات اقتصادی یک کشور بر روی استقلال مالی جوان ها تأثیر گذار است. همان طور که ملاحظه می کنید همه چیز به هم وابسته اند. شرایط کنونی کشور بر شرایط خانواده ها به لحاظ اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تأثیر می گذارد. 

استقلال مالی چیست

استقلال مالی را به این شکل تعریف می کنیم؛ افکاری که شما در ذهن خود دارید، موجب می شود شما با سرعتی که در زندگی خود حرکت می کنید، جزء افراد ثروتمند و خودساختۀ جامعه شوید. در این مرحله، هم می توانید یک زندگی راحت تری داشته باشید. نقطۀ شروع آن مرحله، شروع استقلال است. اگر بخواهیم استقلال مالی را با دید اجتماعی بررسی کنیم، تعریف آن، مخصوصاً در کشور ما، بسیار پیچیده است. بنابراین، اجازه دهید فقط جنبۀ اقتصادی استقلال مالی را بررسی کنیم. می خواهیم استقلال مالی را در یک جمله تعریف کنیم. استقلال مالی یعنی به دست آوردن پول کافی برای زندگی کردن بدون نیاز به کار کردن. 

استقلال مالی

استقلال مالی وقتی به دست می آید، که مطمئناً کار بسیار دشواری است، شخص قطعاً برای رفع نیازهای اولیۀ خود مشکلی نخواهد داشت. کسی که به استقلال مالی رسیده است تمامی کارهای روزانۀ خود با هر آن چه که برنامه ریزی کرده است، انجام می دهد و در آخر هدف های مالی خود را در نظر می گیرد. اگر شما به استقلال نرسیده اید، از خود بپرسید که چرا ما به استقلال مالی نمی رسیم که جواب آن مشخص و واضح می باشد. اولین دلیل آن، نداشتن ویژن یا چشم انداز به استقلالی مالی است و این که ما رسیدن به استقلال مالی را در رأس اهداف اصلی خود قرار نداده ایم.

استقلال مالی و ثروت مشکل ساز

 استقلال مالی و داشتن پول زیاد خیلی کم پیش می آید که مشکل ساز شوند. مسائلی که موجب ایجاد مشکل در زندگی، سلامتی و احساسات افراد می شود، بیشتر ناشی از نداشتن پول و نداشتن استقلال مالی است. اگر در زندگی خود ملزم هستید تا تصمیمی را اتخاذ کنید تا پولی را که دراختیار دارید، و به واسطۀ آن دارای استقلال هستید، خرج کنید یا این که آن را پس انداز کنید. حالا که استقلال مالی دارید، به چه کاری اقدام می کنید؟ شما که دارای پول هستید، مطمئناً آزادی و استقلال شما به شما این اختیار را می دهد تا یک راه را انتخاب کنید و به راحتی تصمیم بگیرید.
 

نویسندۀ ژاپنی کتاب پدر پول دار، پدر بی پول در رابطه با آزادی مالی نکات مهمی را بیان می کند که خلاصۀ آن ها را به شما اشاره می کنیم:

• همیشه در قبال کارهایی که خودتان انجام می دهید احساس مسئولیت داشته باشید و مسئولیت کارهایی که انجام می دهید را پذیرا باشید

• اگر به دنبال استقلال مالی کامل هستید، همیشه حواستان به مخارجی که دارید باشد و مراقب باشید از کنترل شما خارج نشود

• برای خرج های خود یک بودجه بندی مشخص را در نظر بگیرید و بی برنامه پول خرج نکنید

• سعی کنید هیچ وقت و در هیچ مقطع زمانی بدهی نداشته باشید. داشتن بدهی باعث می شود تمرکز خود را از دست بدهید

• همیشه در حال یادگیری باشید. هرگز این اصل مهم را فراموش نکنید که ما می توانیم همیشه در هر زمانی و هر مکانی و از هر کسی در حال یاد گیری باشید

• اهداف خود را مشخص کنید. یکی از مهم ترین و موثرترین کارهایی که در زمینۀ استقلال مالی می توانید انجام دهید این است که، اهداف خود را تعیین کنید و بهتر این که آن ها را سعی کنید حتماً روی کاغذ بنویسید.

• یک زندگی سالم برای خودتان بسازید. از افراط و تفریط پرهیز کنید

استقلال مالی و رابطۀ آن با پس انداز

زندگی مالی خود را تحت کنترل خود داشته باشید

استقلال مالی داشتن یعنی این که بتوانید زندگی مالی خود را تحت کنترل خودتان داشته باشید. یکی از مهم ترین نکاتی که باید همیشه آن را مد نظر داشته باشید، این است که شرایط زندگی و کاری خود را، و همچنین شرایط زمانی و مکانی خود را درک کنید و این که قبول کنید و بپذیرید که در چه مقطعی از زندگی خود هستید. بسیاری از آدم ها هستند که هیچ وقت هیچ کاری انجام نمی دهند. باید تصمیم بگیرید که یک هدف داشته باشید و آن را در ذهن خود حک کرده و روی کاغذ بنویسید. با انجام این کار به راحتی می توانید زندگی خود را به طور کامل کنترل کنید. علت اهمیت آن هم همین است که در واقع زندگی بی هدف قابل کنترل نیست.

استقلال مالی بسیاری از ثروتمندان از نقطه ای شروع شده است که توانسته اند اهداف مالی و زندگی خود را به بهترین شکل ممکن طراحی کنند. مثلاً نتیجه ای که حاصل می شود این است که با طراحی اهداف مالی و زندگی خود توانسته اند ارزش دارایی خود را طی یک دورۀ یک ساله تا 10 درصد نسبت به سرمایه ای که ابتدای کار داشتند افزایش یافته است. این افراد اهداف مالی خود را تعیین می کنند و به دنبال برنامه های غیر منطقی و باور نکردنی جهت ثروتمند شدن، آن هم در کوتاه ترین زمان ممکن نیستند.

ترک عادت های بد و تأثیر آن بر استقلال مالی

استقلال مالی تحت شرایط خاصی رخ می دهد و یکی از آن ها ترک عادت های بد می باشد. با کنار گذاشتن عادت های بد زیر مسیر دست یابی به استقلال مالی را برای خود هموار کنید.

1. نداشتن توانایی لازم و مهارت کافی در مذاکره کردن

2. غافل شدن از خود و سرمایه گذاری نکردن بر روی خود

یک سرمایه گذار بزرگ و در واقع موفق ترین سرمایه گذار قرن بیستم، وارن بافت در یکی از کتاب هایش گفته است: "بهترین سرمایه گذاری که می توانید به انجام برسانید، سرمایه گذاری بر روی خودتان است"

سرمایه گذاری بر روی خود یعنی چه؟

همان طور که بالا ذکر کردیم اگر قصد شما این است که با کم ترین مقدار سرمایه گذاری و آموزش، به بیشترین میزان سرمایه را به دست آورید، باید با اطمینان به شما بگوییم که کاملاً در اشتباه هستید. همان طور که عنوان کردیم باید همیشه در حال یادگیری باشید. همیشه باید در حال یادگیری علم جدید در زمینۀ کسب و کار خود باشید.

3. همیشه بر روی یک موضوع تمرکز کنید

4. عادت کردن به شرایط کنونی و وضعیت موجود

5. خودتان را به واسطۀ هدفی که مد نظر دارید محدود کنید

تمرکز بر روی هدف مالی در استقلال مالی

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh