آثار مخرب اهمال کاری

آثار مخرب اهمال کاری

17 دی 98 0 نظر

آثار مخرب اهمال کاری

شما هنگامی که هدفی را تعیین می کنید، برای رسیدن به آن به ابزارهای مختلفی نیاز دارید؛ اراده، سخت کوشی و تلاش، برنامه ریزی و ... . اما در مقابل موانعی نیز بر سر راه خود دارید که یکی از مخرب ترین آن ها اهمال کاری است.

اهمال کاری :

اهمال کاری چیست؟ چگونه تمام تلاش های شما را هدر خواهد داد؟ باید گفت اهمال کاری یعنی به عقب انداختن و یا انجام ندادن یک یا چندین مورد از وظایف مهم شما که معمولاً تمام تلاش های شما را به باد می دهد. ما چرا اهمال کاری می کنیم؟ چرا با این که می دانیم با اهمال کاری و عقب انداختن وظیفه یا وظایف خود، تمام تلاشی را که تا به حال انجام داده ایم به هدر می رود، باز به اهمال کاری ادامه می دهیم؟ دلیل یا دلایل آن واضح است. 

اهمال کاری و نرسیدن به هدف

اهمال کاری با این که، شما می دانید آثار مخربی دارد ولی باز شما را از پای در می آورد. واقعاً چرا؟ اهمال کاری در ابعاد کوچک تر، بالطبع آثار مخرب کم تری دارد ولی اهمال کاری در انجام وظایف و کارهای حیاتی و مهم می تواند منجر به فاجعه شود.

شباهت اهمال کاری و تنبلی

ما چرا اهمال کاری می کنیم؟

اهمال کاری دلیل دارد. مانند انجام هر کاری یا انجام ندادن هر کاری، اهمال کاری نیز دلیل دارد. اگر شما جزء اشخاصی هستید که گرفتار این عادت بد هستید، این مطلب را بخوانید و با خودتان صادق باشید. اگر می خواهید از شر آن خلاص شوید، باید ابتدا دلیل آن را بدانید. تا دلیل اهمال کاری را ندانید، نمی توانید آن را در وجود خودتان ریشه کنید.

اهمال کاری در چه زمانی آغاز می شود؟ فرض کنید شما هدفی را در زندگی خود مد نظر دارید و قصد دارید هر کاری انجام دهید تا به آن برسید. رسیدن به یک هدف، نیز مانند هر کار دیگری نیاز به برنامه ریزی دارد. برای رسیدن به هدف خود چه کارهایی باید انجام دهید:

•    برنامه ریزی کنید. کارهایی که باید انجام دهید را روی یک کاغذ بنویسید. طبق یک گزارش موثق، کسانی که اهداف و برنامه های خود را روی کاغذ می نویسند، حدود 90 درصد بیش تر از کسانی که هیچ چیز را روی کاغذ نمی نویسند، موفق تر هستند. این را یک آمارگیری علمی نشان داده است. بنابراین نوشتن بر روی کاغذ را دست کم نگیرید. در برنامه ریزی خود، لیستی از کارهایی که را باید انجام دهید، بعد از 

•    نوشتن هدف خود، بنویسید.

نقش برنامه ریزی و اهمال کاری

•    تک تک کارهایی که باید انجام دهید را اولویت بندی کنید.

•    کارهای سخت تر را در اولویت قرار دهید. اگر کتاب قورباغه را قورت بده، نوشته برایان تریسی را خوانده باشید، می دانید که برایان تریسی وظایف و برنامه هایی که باید انجام دهید را مشابه قورباغه های کوچک و بزرگ در نظر می گیرد. بزرگ ترین حکمی که صادر می کند این است، که سخت ترین کاری که باید انجام دهید را بزرگ ترین و زشت ترین قورباغه می داند. وی تأکید دارد که اولین کاری که باید انجام دهید قورت دادن بزرگ ترین و زشت ترین قورباغه است. سخت ترین کار را در اولویت قرار دهید. چرا که اکثر مردم سخت ترین کار را به دلایل مختلف آن را به عقب می اندازند. همین کار می تواند یک اهمال کاری باشد. حالا دلیل آن می تواند هر چیزی باشد، ولی اهمال نکنید و قورباغه را قورت دهید. اهمال کاری از همین جا می تواند شروع شود.

•    هر کاری را که انجام دادید، کنار آن یک تیک بزنید.

•    در برنامه ریزی خود، زمان بندی را فراموش نکنید.

•    داشتن ویژن و چشم انداز را فراموش نکنید. داشتن ویژن یا بینش یکی از مهم ترین و موثر ترین اعمالی است که باعث می شود اهمال کاری نکنید. داشتن ویژن باعث می شود. تمام مراحل برنامه خود را با جدیت و تمام تلاش خود انجام دهید.

دلیل اصلی اهمال کاری چیست

خیلی از موارد دیگر را می توان به این موارد اضافه کرد. اما موضوع اصلی، اهمال کاری است. به عقب انداختن یا انجام ندادن هر یک از اعمالی که در برنامه خود دارید را اهمال کاری می گویند. علت اهمال کاری چیست؟ می خواهیم بدانیم چه چیزی باعث می شود ما اهمال کاری کنیم. بزرگ ترین دلیل اهمال کاری در ریشه است. شما اگر هدفی را که انتخاب کرده اید، هدف اصلی شما نباشد یا این که آن را دوست نداشته باشید، در واقع بذر گیاه هرزه اهمال کاری را آبیاری کرده اید.

دلایل اهمال کاری

 اهمال کاری ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد. مثلاً انجام ندادن سخت ترین کار یا همان قورت دادن قورباغه خود یک اهمال کاری است. می دانید چرا به همه این ها اهمال کاری می گوییم. تا به حال از خود پرسیده اید، من که می دانم کار درست این است که فلان کار را انجام دهم تا به هدفم نزدیک شوم، ولی چرا انجام نمی دهم؟ مشخص است. شما یا هدفی که تعیین کرده اید را دوست ندارید و آن هدف، هدف واقعی شما نیست.

یا این که ارادۀ کافی برای تلاش جهت رسیدن به هدف خود را ندارید. یا خود باوری و اعتماد به نفس ندارید و فکر می کنید که نمی توانید از پس مشکلاتی که سر راه شما سبز خواهند شد برآیید و یا به هر دلیل دیگری اهمال کاری می کنید. بنابراین اگر بخواهیم مهم ترین دلایل اهمال کاری را به شما معرفی کنیم به موارد زیر می رسیم.

•    انتخاب هدف اشتباه یا دوست نداشتن هدف

•    سستی و تنبلی

•    نداشتن اعتماد به نفس، خود باوری و عزت نفس

•    کمال گرایی یا ایده آلیسم. کمال گرایی نیز در برخی موارد می تواند از دلایل اهمال کاری باشد. کمال گرایی یا ایده آلیستم یعنی راضی نشدن با اهداف کوچک و زندگی کردن و داشتن ویژن ایده آل. شما اگر هدف های بسیار بزرگ و غیر واقع بینانه برای خود مشخص کنید و از طرفی، زمانی را که برای انجام آن نیاز دارید در نظر نگرفته باشید، فعالیت ها و اقدام های پیش نیاز را جدی نگرفته و انجام نداده باشید، احتمال اهمال کاری در شما، یعنی این که احتمال این که انجام کاری را عقب بیندازید بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.

•    ضعف در برنامه ریزی. خیلی از ما عادت به برنامه ریزی نداریم. بنابراین در برنامه ریزی و تعیین وظایف و اولویت بندی آن ها ضعف داریم. به خاطر این که تا به حال این کار را انجام نداده ایم و در خود نمی بینیم که توان برنامه ریزی داشته باشیم. ولی برعکس، چقدر کسانی که به برنامه ریزی عادت دارند و کاملاً مصمم آن را با جدیت انجام می دهند، در این مبحث خوش شانس هستند. به خاطر این که یک قدم بزرگ از دیگران جلوتر هستند.

•    فوبیای تصمیم گیری. یعنی این که برخی افراد از تصمیم گیری، تغییر و ریسک هراس دارند. این دسته از آدم ها تحمل یک دنیای متفاوت که توسط خودشان تغییر کرده است را ندارند. بنابراین ریسک نکرده و می ترسند تصمیم گیری کنند.

•    و ...

راه حل اصلی اهمال کاری

بنابراین، دیگر می دانید اهمال کاری چیست و چگونه و از چه راه هایی به شما ضربه می زند. دیگر کافی است ... ! لیست مهارت های شما، لیست برنامه های کاری شما، فعالیت ها، لیست ضعف های خود را تهیه کنید و با اهمال کاری خداحافظی کنید. از نو شروع کنید. شاید خیلی از شماها به خاطر اهمال کاری چیزی را که می خواسته اید به دست نیاورده باشید یا چیزی را از دست داده باشید. مهم نیست. می توانید دوباره شروع کنید.

یک هدف کوچک برای خود در نظر بگیرید. برای رسیدن به آن چه ابزار و چه مهارت هایی دارید. چه ضعف هایی دارید. همه را بنویسید. همچنین لیستی از برنامه های کاری و فعالیت هایی که باید انجام دهید را تهیه کنید. قبل از شروع نسبت به هدف خود ویژن معین کنید. یعنی این که نسبت به آن هدف یک چشم انداز داشته باشید و خود را در فضایی و در شرایطی ببینید که به آن هدف دست یافته اید. اول، بزرگ ترین و زشت ترین قورباغه را قورت دهید.
 

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh