آرامش در زندگی چگونه حاصل می شود؟

آرامش در زندگی چگونه حاصل می شود؟

14 بهمن 98 0 نظر

آرامش در زندگی چگونه حاصل می شود؟

انسان در زندگی خود به چیزهای فراوانی نیاز دارد تا بتواند یک زندگی پرنشاط و سالم داشته باشد. بعضی ها سلامتی را لازمۀ یک زندگی می دانند، بعضی ها تلاش و کوشش را و غیره.

آرامش در زندگی :

آرامش، در دنیایی که در آن زندگی می کنیم و پر از تنش و استرس و اضطراب است، یک نعمت بزرگ است. آرامش در زندگی نعمتی است که بعضی ها با این که در رفاه کامل زندگی می کنند نیز در آرزوی آن هستند. ما با مراجعه به منابع موثق یک سری راهکارهای روان شناختی را به شما معرفی می کنیم که علاوه بر این که به برطرف شدن اضطراب و استرس های زندگی های امروزی ما کمک می کنند، آرامش در زندگی و به دنبال آن نشاط و شادی را در زندگی ما روحی تازه می بخشد. اگر به دنبال آرامش در زندگی هستید با ما همراه شوید.

رازهای ایجاد آرامش در زندگی

آرامش در زندگی نیاز به خوردن معجون و یا دعا و ورد خوانی و مسائلی از این شکل ندارد. رازها آرامش در زندگی بسیار آسان هستند. ولی خیلی از ما آن را جدی نمی گیریم و یا این که آن ها را فقط در ظاهر مهم نشان می دهند، در حالی که در درون خود اعتقادی به آن ها ندارند. این بزرگ ترین آفتی است که می تواند درخت آرامش در زندگی ما را آلوده کنند.

1- ارتباط خود را با خدا برقرار کنید

آرامش در زندگی بیش از هر چیز دیگری به روح خدایی نیاز دارد. نیاز انسان به خدا همانند نیاز نوزاد با مادرش است. آرامش در زندگی که از آن صحبت می کنیم، آرامش روح و روان انسان است نه آرامش جسم؛ و آرامش روح و جان انسان از طریق ارتباط با خدا به دست می آید و لا غیر. خداوند همواره با کسی همراه می شود که وی با خدا همراه شود. بنابراین برای رسیدن به آرامش در زندگی ارتباط با خدا را فراموش نکنید.

همیشه راضی باشید

2- همیشه از همه چیز و همه کس راضی باشید

آرامش در زندگی شما افزایش نمی یابد مگر این که همیشه راضی باشید. نیازی نیست دلیل خاصی داشته باشید. خب اگر زندگی خوبی داشته باشید. به لحاظ مالی در رفاه باشید. فرزندان سالم و ممتازی داشته باشید. در زندگی زناشویی خود موفق باشید. دیگر آن رضایت، رضایت خاصی نیست. این شرایط هر کسی را راضی می کند. مهم این است که تحت هر شرایطی رضایت داشته باشید. مثلاً اگر تحت فشار شدید مالی و اقتصادی هستید،

با این که کار بسیار سختی است، ولی در همین شرایط نیز سعی کنید قلباً رضایت داشته باشید. شاید خیلی ها باشند در حسرت داشتن یک زندگی با شرایط مشابه زندگی شما باشند. در ثانی رضایت نداشتن و از دست دادن آرامش در زندگی، مسائل شما را حل نمی کند. راه حل کلیدی چنین مسائلی جای دیگری است. بنابراین آرام باشید.

3- همیشه مثبت اندیش باشید

آرامش در زندگی ایجاد نخواهد شد اگر مثبت اندیش نباشید. خیلی ها سر این موضوع مشکلات جدی دارند. مثلاً می گویند، وقتی فلان چیز تا این حد گران شده است، چطور مثبت اندیش باشم؟ وقتی نمی توانم خرج دانشگاه فرزندم را بدهم چطور مثبت اندیش باشم؟ وقتی همسرم از شرایط زندگی مان ناراضی است، چطور مثبت اندیش باشم؟ وقتی کمی به حرف های این دسته از افراد گوش می کنید ته دل خود ممکن است به آن ها حق بدهید. آرامش در زندگی تحت این شرایط؟ اصلاً امکان دارد؟ ولی دوستان تمام این ها منفی بافی است. دقیقاً نقطۀ مقابل مثبت اندیشی است. چه کسی را سراغ دارید که در زندگی خود دچار مشکل نباشد؟ همه گرفتاری و مشکل دارند. یکی کم تر و یکی بیش تر!

حالا راه حل چیست. راه حل! وقتی صحبت از راه حل می شود شاید رگه های از آرامش در زندگی پدیدار شود. پس نقطۀ عطف همین جاست. اولاً این که چیزی به نام مشکل وجود ندارد. سعی کنید روزی چند بار این را با خود تکرار کنید. هیچ چیزی به نام مشکل وجود ندارد. هر آن چه را ما نامش را مشکل گذاشته ایم، نام واقعی آن مسئله است و برای هر مسئله حداقل یک راه حل وجود دارد. هرگز این جملات را فراموش نکنید. هر آن چه که در زندگی ما دردسر ایجاد کرده است، مشکل نیست، نامش مسئله است و هر مسئله ای حداقل یک راه حل دارد.

بنابراین این افکار منفی مخرب را از ذهن خود خارج کنید و آرامش در زندگی خود را بی دلیل نابود نکنید. چرا که انسانی که آرامش در زندگی خود ندارد، قدرت ها و مهارت های خود را از دست می دهد. بدون مهارت و توانایی چطور می خواهید یک مسئله را حل کنید؟ این واقعیات را باور داشته باشید و با افکار مثبت، آرامش در زندگی خود را احیاء کنید.

4- تمرکز شما باید بر روی آرامش درونی باشد

منظور از آرامش در زندگی، آرامش درونی است. خیلی از افراد هستند که ظاهری آرام و خونسرد دارند و حتی شاید در صحبت کردن خود نیز شاهد آرامش در زندگی وی باشید، ولی از درون در حال نابود کردن خود هستند. چرا؟ چون آرامش درونی ندارند. درون آن ها پر از آشوب و تلاطم و اضطراب های شدید می باشد. این دسته از افراد معمولاً درون گرا هستند. یعنی چه؟ یعنی این که در مورد مشکلات خود، موضوعات شخصی خود، ناراحتی ها و مشکلات عصبی خود، استرس ها و اضطراب های شدید خود نه تنها با کسی صحبت نمی کنند، بلکه قدمی هم برای حل و رفع آن ها بر نمی دارند. علم روانشناسی ثابت کرده است کسانی که دچار اضطراب شدید می شوند، انسان های باهوشی هستند. راه حل مشکل این گروه از افراد چیست؟ همان طور که اشاره کردیم ما باید آرامش در زندگی خود را جدی بگیریم و یکی از رازهای رسیدن به آرامش در زندگی این است که بر آرامش در درون خود تمرکز کنیم. همه چیز از درون انسان رشد می کند. ولی اگر درون انسان آرام نباشد،

قطعاً علامت های خود را در بیرون نیز نشان می دهد. پس کسانی که می خواهند به آرامش در زندگی دست پیدا کنند، می بایست آرامش درون خود را ایجاد کنند. حتماً به یک راونشناس مراجعه کنید و در مورد مشکلاتی که در درون خود دارید با او صحبت کنید. هیچ کس به اندازۀ یک روان شناس نمی تواند راه های رسیدن به آرامش در زندگی را به شما نشان دهد. ورزش، خواب به اندازۀ کافی، دوش آب سرد، تمرین صحبت با دیگران در مورد مشکلات درونی خود و غیره راه هایی هستند که فروکش کردن استرس های درونی کمک می کند.

عجولانه پیش داوری نکنید

5- پیش داوری نکنید

آرامش در زندگی را پیش داوری کردن از بین می برد. ما همیشه با اطرافیان خود در ارتباط هستیم. فقط روان شناس ها نیستند که روان شناسی می کنند. همۀ ما در زندگی خود می توان گفت تا حدودی این کار را انجام می دهیم، که اصلاً پیامدهای خوبی ندارد. به خاطر این که ما روان شناس نیستیم. روان شناسی یعنی تجزیه و تحلیل رفتار دیگران. متأسفانه خیلی از ماها هر روز این کار را انجام می دهیم. البته تا یک جاهایی این گونه رفتار کردن، یعنی تحلیل رفتار دیگران مشکلی ایجاد نمی کند. ولی وقتی کار به جایی می رسد که در مورد افرادی که در اطراف ما هستند و با آن ها در ارتباط هستیم پیش داوری می کنیم.

به قول معروف خودمان می بریم و خودمان هم می دوزیم. مثلاً حرفی از یک دوست می شنویم و زمان زیادی را صرف فکر کردن به آن موضوع، یعنی حرفی که یک دوست به زبان آورده است، می کنیم. پیش خودمان صحبت او را تحلیل می کنیم و در نهایت نیز نتیجه گیری می کنیم. اکثر کسانی که چنین عادتی دارند، در نتیجه گیری های خود به موضوعات منفی می رسند و در ذهن طوری نتیجه میگیرند که گویی همه چیز بر علیه آن هاست. این کار از پایه اشتباه است. پیش داوری کردن از پایه کار اشتباهی است.

شما با توجه به پیش داوری که نسبت به آن دوست خود کرده اید و با نتیجه ای که گرفته اید آرامش در زندگی خود را نشانه گرفته اید. به خاطر این که هر آن چه که بر علیه ما باشد، قطعاً آرامش در زندگی را به کام ما تلخ می کند. این نوع پیش داوری ها آرامش در زندگی را نابود می کنند. چون این نوع پیش داوری سریع و عجولانه باعث می شود در مورد هر کسی که در زندگی ما حضور دارد تبدیل به ابزاری برای گرفتن آرامش در زندگی ما و امثال ما می شود.
 

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh