تمرکز، کلید یادگیری

تمرکز، کلید یادگیری

23 دی 98 0 نظر

تمرکز، کلید یادگیری

             تمرکز به راستی کلید یادگیری است. تمرکز یعنی به غیر از چیزی که وی می گوید گوش نکنید و به غیر از چیزی که می نویسد نگاه نکنید. یعنی تمرکز کنید.

تمرکز و عدم تمرکز

تمرکز چیست؟ برای تمرکز معانی فراوانی تعریف شده است ولی اگر بخواهیم خیلی کوتاه و مختصر تمرکز را تعریف کنیم، تمرکز چیزی نیست جز این که ذهن شما را فقط یک چیز مشغول کرده باشد. در این صورت شما حواس پرت نیستید. چرا تمرکز این قدر مهم است؟ به خاطر این که پایه و اساس یادگیری است. بدون داشتن تمرکز، یادگیری نیز وجود ندارد و بدون یادگیری نیز انسان رشد نمی کند. البته حتماً متوجه هستید که منظور از رشد، رشد ذهنی است.

بدون رشد ذهنی نیز نمی توانید زندگی کنید. چرا که در این زندگی که پیش رو دارید، هر روز با مسائل مختلف سرو کار دارید، اتفاقاتی اطراف شما رخ می دهد، حرف هایی می شنوید، گاهی لازم است تصمیمی بگیرید و ... . بدون رشد ذهنی با هیچ یک از موارد فوق و در واقع با هیچ چیز نمی توانید کنار بیایید. چون هیچ چیزی را درک نمی کنید.

تمرکز عامل اصلی موفقیت است. همان طور که اشاره کردیم، بدون تمرکز، یادگیری تقریباً به صفر می رسد. چرا می گوییم تقریباً؟ به خاطر این که قسمتی از یادگیری های ما یا بهتر بگوییم بخشی از آن چه که ما بلد هستیم ذاتی است نه اکتسابی؛ بنابراین برای یاد گرفتن آن ها  به هیچ چیزی نیاز نداریم. ولی آن بخشی که از راه اکتسابی به دست می آوریم، تنها با داشتن تمرکز به دست می آید.

تا به حال برای شما اتفاق افتاده که تصمیم می گیرید بیست صفحه از کتابی را ظرف مدت یک ربع بخوانید، ولی به خود می آیید و می بینید که چهل و پنج دقیقه گذشته است ولی شما هنوز خط دوم هستید؟ خب این یعنی نداشتن تمرکز! با همین مثال ساده می توان با تأکید گفت که اگر تمرکزی نباشد، یادگیری صورت نمی گیرد. به همین دلیل است که هر کسی به یک طریقی به دنبال راهی می گردد تا از آن طریق تمرکز خود را تقویت کند یا به اصطلاح افزایش دهد. اگر به هر طریقی بتوانیم تمرکز خود را افزایش دهیم، به موفقیت های بیشتری دست پیدا می کنیم.

رویِ دیگر تمرکز

تمرکز به پروسه ای گفته می شود که در آن، تمام حواس ما بر روی یک موضوع خاص نگه داری می شود؛ یعنی همان توانایی انجام یک کار مشخص در یک لحظه. در حالتی که دقت حواس داریم وقت و انرژی ما نیز به هدر نمی رود. به خاطر این که تمام حواس ما روی یک موضوع است و از یک موضوع به موضوع دیگری نمی پرد. در این حالت، تمام توجه ما  روی یک ایده و یک فکر خاص می باشد و مابقی موضوعات را فراموش می کند، یا بهتر است بگوییم کنار می گذارد و تمام انرژی که ذهن ما دارد روی یک ایده جمع می گردد.

توانایی فرمان دادن به ذهن و از این طریق، کنترل دقت حواس در حالت عادی در بیشتر اشخاص وجود ندارد و این توانایی را به دست آوردن نیازمند تمرین و آموزش است. انسان نمی تواند در هر لحظه ای دلش خواست به ذهن خود دستور بدهد که روی یک فکر و موضوع خاصی تمرکز کند. اما با این حال،  تمرکز یک فعالیت رایح در انسان می باشد.

اگر به بازی کردن بچه ها توجه کرده باشید، متوجه می شوید که آن ها حتی صدای شما را هم نمی شنوند. به خاطر این که چنان غرق در بازی و لذت بردن از آن هستند که حواس شان به هیچ چیز دیگری در دنیا نیست. ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد. هنگام مطالعه، برخی از افراد چنان غرق در مطالعه هستند که متوجه اطراف خود نیستند. یا عده ای که به دیدن فیلم علاقه دارند، موقع تماشای فیلم چنان غرق تماشای فیلم می شوند که هیچ ادراکی از محیط اطراف خود ندارند و تنها چیزی که می فهمند، داستان فیلم است.

اما تمرکز واقعی چیست؟ اگر به شما بگویند که حواس خود را روی موضوعی که مورد علاقه شما نیست و هیچ جذابیتی برای شما ندارد، تمرکز کنید، این جاست که کار سخت می شود. تمرکز کردن روی موضوعات مورد علاقه نیز وقتی در زمانی نامناسب هنگامی که شما را مجبور به انجام آن کنند نیز سخت است. حالا اگر این سوژه، موضوع مورد علاقۀ شما نباشد، کار بسیار سخت تر می شود. به این نوع دقت حواس، تمرکز واقعی می گویند.

افزایش تمرکز یعنی یادگیری بیشتر

عواملی که تمرکز انسان را بر هم می زنند

با این که می دانیم برای این که چیزی را یاد بگیریم نیاز به تمرکز داریم، ولی گاهی اوقات پیش می آید که دقت حواس ما به هم می خورد. آن چیز مرموزی که دقت حواس ما را بر هم می زند چیست؟ چیست که به ما اجازه یادگیری نمی دهد. تمرکز حواس ما انسان ها را دو عامل می باشند که به هم می زنند: عامل درونی و عامل بیرونی

عوامل درونی: مانند به یاد آوردن خاطرات و اتفاقاتی که در گذشته برای شما رخ داده است. تمام آن چه که ما تجزیه و تحلیل می کنیم، یعنی تمامی مسائل، اتفاقات و خاطرات باقی مانده از آن، همگی جزء عوامل درونی بر هم خوردن تمرکز به حساب می آیند.

عوامل بیرونی: مانند سر و صدا هایی که از اطراف ما به گوش ما می رسند و یا عوامل محیطی، تماماً از عوامل بیرونی بر هم زدن تمرکز ما به حساب می آیند.

تمرین افزایش تمرکز

راهکار های افزایش تمرکز

حالا که می دانیم تمرکز چه نقش حیاتی در زندگی ما، در یاد گیری و بلوغ ذهنی ما دارند، بهتر به سراغ راهکار های افزایش تمرکز برویم. تمام ما کم و بیش افزایش دقت حواس را تمرین کرده ایم. ولی این کافی نیست. برای یک زندگی راحت تر همراه با موفقیت های شغلی، تحصیلی و ... به تمرکز حواس بیشتری نیاز داریم. ببینیم چه راهکار هایی وجود دارند که تمرکز ما را افزایش می دهند.

• مطابق یک برنامه منظم به فضای سبز بروید

تمامی روانپزشک ها و روانشناس ها همۀ سعی خود را می کنند، با بردن شما به طبیعت و فضای سبز سطح تمرکز بیمار خود را افزایش دهند. یعنی تمام توضیحات و دستورالعمل هایی که یک روانشناس برای شما تجویز می کند، همه در راستای این است که شما را به فضای سبز بکشانند.

طبق تحقیقات یک گروه پزشکی در آمریکا، هیچ چیزی به اندازۀ رفتن به طبیعت و فضا های سبز به رشد مغز و توسعۀ روحی روانی کودکان کمک نمی کند. طبق یک تحقیقات دیگر، کودکانی که بین سنین 4 تا 7 سالگی هستند و بیشتر از بقیه در فضای سبز و طبیعت سبز قرار داشتند، در مقایسه با دیگر کودتان در همین طیف سنی، قدرت تمرکز بهتری داشتند. تمامی این نتایج به دست آمده و موثق، این حقیقت را فاش می کند، که فضاهای سبز شهر یا طبیعت برای حفظ سلامت کودکان و تقویت و پرورش توانایی های کودکان، چه نقش مهم و کلیدی دارند.

تمرکز و مشکل حواس پرتی

آن چه که دانستن آن جالب است این است که افزایش دقت حواس حواس کودکان، در فضا های سبز متوقف نمی شود. به همین دلیل است که در کشورهای پیشرفته در اطراف دانشگاه های بزرگ بیش از هر چیزی فضای سبز به چشم می خورد. 

• به اندازۀ کافی استراحت کنید و بخوابید

اگر شما جزء افرادی هستید که ظرفیت حافظۀ کاری بالایی دارید، نباید در اوقاتی که نیاز دارید بر روی موضوعی تمرکز کنید، دچار مشکل شوید. اما برای بسیاری از افراد، دقت حواس داشتن بر روی یک موضوع خاص، مسئله ای چالش برانگیز می باشد. طبق تحقیقات و نتایج حاصله از آن، استراحت کردن و خوب خوابیدن، حتی برای مدت زمانی کوتاه، می تواند به افزایش دقت حواس شما کمک شایان توجهی بکند.

• گوش کردن به موسیقی کلاسیک

در یک مطالعه تحقیقاتی بر روی فعالیت های رادیولوژیست ها، مشخص شد که گوش دادن آن ها به موسیقی کلاسیک باروک، خلق و خو و رضایت شغلی آن ها به مقدار قابل توجهی بهبود پیدا کرده است. به طوری که راندمان، دقت و بهره وری را بالا برده است. آن ها اگر موسیقی باروک را نمی پسندیدند، به جای آن به موزیک هایی که صداهای طبیعت را منعکس می کند گوش می کردند. طوری این روند پیش رفت که به این نتیجه رسیدند موسیقی کلاسیک دقت حواس را افزایش می دهد.

افزایش تمرکز، افزایش یادگیری

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh