اعتماد به نفس یکی از ابزار موفقیت

اعتماد به نفس یکی از ابزار موفقیت

14 دی 98 0 نظر

اعتماد به نفس یکی از ابزار موفقیت

اعتماد به نفس در زندگی نقش مهمی را بازی می کند. ما هر روزه با کارها و مسائل مختلفی روبرو می شویم. برای حل مسائل روزمره و انجام وظایف روزمره به ابزار مختلفی نیاز داریم.

راه افزایش اعتماد به نفس:

اعتماد به نفس و افزایش آن، این روزها از نیازهای بسیار جدی و ضروری در وجود انسان ها می باشد. انسان ها در زندگی خود، آگاهانه یا ناآگاهانه از افراد و شخصیت های خاصی الهام گرفته و تأثیر می گیرند. ما انسان ها معمولاً بیشتر از هر کسی، از افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند تأثیر می پذیرند. علت آن چیست؟ در جواب باید گفت، انسان هایی که دارای اعتماد به نفس بالایی هستند دارای ویژگی هایی هستند که آن ها را به انسان هایی تبدیل می کند که از آن ها، انسان هایی دوست داشتنی و جذاب می سازند

بالا بودن اعتماد به نفس رابطۀ مستقیمی با موفقیت دارد. کودکانی که دارای اعتماد به نفس بالایی هستند، نسبت به مابقی هم سن و سالان خود، دارای موفقیت های بیشتری به دست می آورند. همچنین، آقایانی که اعتماد به نفس بالایی را دارا می باشند، جایگاه و موقعیت بالاتری در جامعه دارند.

نقش اعتماد به نفس در یک زندگی سالم و شاد

افزایش آن را می توان یکی از موثرترین و جدی ترین قدم های برداشته شده در مسیر موفقیت به حساب آورد. اگر فکر می کنید اعتماد به نفس کافی ندارید و نیاز به میزان بیشتری در خود احساس می کنید، همراه با ما می توانید آن را به دست آورید.

افزایش اعتماد به نفس برابر است با آغاز موفقیتی که مدت ها ذهن شما را درگیر کرده است

افزایش اعتماد به نفس می توان گفت، تقریباً در هر مقطع یا جنبه ای از زندگی ما تأثیر شگفت انگیزی دارد. به همین خاطر است که بسیاری از مردم برای پیدا کردن اعتماد به خود و افزایش آن در وجود خود می باشند. برعکس این قضیه نیز صادق است. یعنی، فقدان اعتماد به نفس یا کم بودن اعتماد به نفس  می تواند یک مانع بزرگ بر سر راه مسیر موفقیت باشد.

به عنوان مثال، اشخاصی که همیشه بیش از حد شرمنده می باشند یا این که دائماً عذرخواهی می کنند، باعث می شوند که افرادی که اطراف آن ها هستند از آن ها دوری کنند. به خاطر این که هیچ کسی تمایل ندارد با کسانی که از هیچ چیز و هیچ کس مطمئن نیستند، رابطه کاری یا هر نوع رابطه دیگری برقرار سازند. چون این یک واقعیت است که، هنگامی که کسی برای کاری که خود انجام داده است و برای خودش اطمینان و ارزشی قائل نیست،

نگرش مثبت و نقش آن بر اعتماد به نفس بالا

کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، ویژگی هایی دارند که برخی اوقات، بدون این که ما متوجه بالا بودن آن ها شویم جذب آن ها می شویم. مثلاٌ این افراد کاملاً صریح و به وضوح صحبت می کنند، سرشان را بالا می گیرند و به شکل صحیح و درست و سالم پاسخ می دهند. بیشترین تأثیر را این گونه افراد، یعنی کسانی که اعتماد به نفسی بالا دارند، روی دیگران می گذارند.

با افزایش آن می توان بیشترین تأثیر را روی دیگران گذاشت. این گونه افراد، که اعتماد به نفس بالایی دارند، بیشترین تـأثیر را روی دیگران می گذارند و حتی اگر جواب سوالی را ندانند، سالم ترین جواب را می گویند: "نمی دانم".

شاید بپرسید راه های افزایش اعتماد به نفس چیست؟ خبر و جواب امیدوارکننده این است که ما خودمان به راحتی می توانیم اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم. شاید این کار بسیار سخت و دشوار باشد ولی تا به حال به آن فکر کرده اید که انجام همین کار سخت و دشوار، در واقع با کار کردن روی عزت نفس خودتان می توانید باعث به وجود آمدن اعتماد دیگران به خودتان نیز بشوید. آیا این دستاورد ارزش یک تلاش و تحرک بیش از پیش را ندارد؟

تقویت اعتماد به نفس
 

افزایش اعتماد به نفس باعث به وجود آمدن اعتماد دیگران می شود

اعتماد به نفس ما و میزان آن، تحت تأثیر عوامل مختلفی می باشد. در واقع میزان اعتماد به نفس ما تحت تأثیر عوامل درونی و محیطی می باشد. ولی در کل، افزایش اعتماد به نفس در ما، موجب افزایش اعتماد کردن دیگران به ما نیز می شود. شما برای به دست آوردن موفقیت در کسب و کار خود و در زندگی خود دیگر به چه چیزی نیاز دارید. حالا که پایه های موفقیت خود را ساخته اید و به محکم ترین شکل ممکن نیز آن را ساخته اید.

همین یعنی یک اقدام، شروع موفقیت شما در هر زمینه ای که می خواهید، می باشد. با افزایش خودباوری، خیلی از ویژگی های شخصیتی ما نیز دچار دگرگونی می شود؛ مثلاً نوع رفتار کردن با اشخاص مختلف، زبان بدن، طرز صحبت کردن و حتی نوع موضوعی که دربارۀ آن حرف می زنید و ... .

نکته: افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، دائماً دچار خود تخریبی هستند و همین موضوع موجب می گردد که دیگران نتوانند به آن ها اعتماد کنند. افرادی که اعتماد به نفس بالاتری دارند، به خودشان  و توانایی های خود اعتماد دارند. همچنین خب همین موضوع، اعتبار اجتماعی آن ها را افزایش می دهد. به خاطر این که آن ها اعتقاد و باور دارند که در هر حالتی لایق بهترین ها هستند.

تعریف اعتماد به نفس

اعتماد به نفس را با کمک دو کلمه می توان تعریف و درک کرد: خودباوری و عزت نفس. در واقع معنی اعتماد به نفس، خودباوری و عزت نفس آن قدر به هم نزدیک هستند، که گاهی آن ها را به جای هم استفاده می کنند. به طور کلی، وقتی که در کار یا کسب و کار یا حرفه ای به اندازۀ کافی تسلط داشته باشیم، در آن زمینه کاری خود باوری خوب و بالایی نیز داریم.

هر وقتی که ایمان داشته باشیم که می توانیم کاری را خوب و به نحو احسن انجام دهیم، آن گاه در آن زمینه به خود باوری کافی رسیده ایم. و در صورتی که این دو حس را بدون این که حس حسادت، خودخواهی، دورویی، خود کم بینی، خود مقصر و مواردی مشابه به آن داشته باشیم، عزت نفس بالایی داریم.

رابطۀ بین داشتن هدف و افزایش اعتماد به نفس

تعریف مسئولیت پذیری و رابطه آن با اعتماد به نفس

کاملاً بدیهی است که اگر در زمینۀ خاصی، واقعاً مهارتی داشته باشیم، اعتماد به نفس ما نیز واقعی خواهد بود. اما در صورتی که به تسلط بر آن حرفه به مهارت تظاهر کنیم، در واقع کاملاً شکست خورده ایم.

اجازه دهید عزت نفس را در رابطه با اعتماد به نفس تعریف کنیم. عزت نفس، گویای این واقعیت است که در زندگی برایمان اتفاقاتی رخ می دهد، که ما باید با آن ها مقابله کنیم و به خوبی از پس آن برآئیم. ما این حق را داریم که خوشحال و شاد باشیم. اما اگر اعتماد به نقس پایینی داشته باشیم، بخش زیادی از آن در اختیار اطرافیان ما خواهد بود.

به خاطر این که اگر اطرافیان ما، ما را تأیید نکنند، حس مقابله با آن مشکل، خیلی راحت از بین خواهد رفت. حتی اگر آن کار را درست نیز انجام دهیم، توانایی رقابت و پیروز شدن در آن را از دست داده ایم. بنابراین تعریف کلی ما از اعتماد به نفس با توجه به توضیحات فوق این خواهد بود:

هر زمانی که بر موضوعی غالب باشیم و اشراف کامل داشته باشیم، اعتماد به نفس داریم.

افزایش اعتماد به نفس و زندگی سالم

افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس چگونه افزایش می یابد؟ شاید این سوال و خواستۀ بسیاری از افراد جامعه باشد. بنابراین، بهتر است شایسته ترین تعریف را ارائه دهیم. عده ای اعتقاد دارند که اعتماد به نفس را می توان با جمله های تأکیدی و قاطع و نیز داشتن افکار مثبت افزایش داد. ولی در ذهنولوژی، اعتقاد بر این است، که تنها بخش بسیار کوچکی از اعتماد به نفس، توسط افکار مثبت تشکیل می شود.

افزایش خود باوری، در واقع یک تقویت کنندۀ بسیار قوی تری را دارد و آن هدفمند بودن است. ما وقتی هدفی تعیین می کنیم. هدفی که آن را واقعاً عاشقانه دوست داریم و برای ما بسیار با ارزش است، برای رسیدن به آن، قطعاً در خود انگیزه، اراده و پشتکار ایجاد می کنیم. این به دلیل آن است که پس از رسیدن به آن هدف، ارادی یا غیرارادی باعث افزایش خود باوری در خود می شویم. حالا، این هدف هر چیزی می تواند باشد. چه یک هدف بزرگ و چه یک هدف کوچکتری؛ در هر صورت نقطۀ اوج اعتماد به نفس ما خواهد شد.

بنابراین، فرآیند تعیین هدف در این زمینه بسیار حساس می باشد. چرا که اگر به درستی انجام نشود و رسیدن به آن نیز غیر ممکن باشد، احتمال از بین رفتن اعتماد به نفس نیز از بین خواهد رفت.

اگر هدفی در کار نباشد، اعتماد به نفسی نیز وجود نخواهد داشت

کلمات کلیدی
اعتماد به نفس

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh